// Tüm merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

Ur-Ge Desteği

Bir sektördeki firma o sektörle doğru orantılı olarak büyür. Ticaret Bakanlığı Ur-Ge Desteği ile işletmelere hem işletmesini hem de sektöründeki ihracat oranının artması yolunda bu işin bir parçası olma şansı veriyor. Böylece şirketler hep birlikte kendi sektörleri üzerinde çalışarak hem sektörlerini daha avantajlı bir konuma taşıyor hem de sektörünün büyümesi ile birlikte işletmesinin imkanlarının ve kalitesinin olumlu yönde gelişme göstermesini sağlıyor. Atimak Mühendislik ve Danışmanlık şirketi olarak bu desteklerden yararlanabilmeniz, destekler hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmeniz için sizlere hizmet veriyoruz.

Ur-Ge Desteği Programının Amacı Nedir?

Bu projenin amacı, işletmenin üyesi olduğu kuruluşun yürüteceği projede yer alıp, hem işletmenin hem de bulunduğu sektörün büyümesini hedefler. İşletmenin sektöre özgü konularda eğitimlere katılarak kendini geliştirmesi hedeflenmektedir. Bu şekilde hem gelişen sektör sayesinde o sektörün avantajları, getirisi ve imkanları artacak hem de doğru orantılı olarak projede bulunan şirketler büyüyecek, kapasiteleri ve üretim hacimleri artacak ve piyasada daha etkili ve kaliteli bir şirket portföyüne sahip olabilecektir.

Programın Özellikleri

Destek Oranı: %75

Proje Süresi: 5 Yıl

Ur-Ge Desteği için Kimler Başvurabilir?

  • İşini daha da uzmanlaştırmak isteyenler,
  • Uluslararası pazarda sektörünü en ileriye taşımak isteyenler,
  • Rekabet gücü kazanmayı hedefleyenler,
  • Bulunduğu sektörün imkanlarını, avantajlarını, getirilerini artırmak isteyenler,
  • Bulunduğu sektörün getirdiği zor şartları ortadan kaldırmak isteyenler,
  • İnsanların, bulunduğu sektöre yaklaşımlarını olumlu yönde etkilemek isteyenler,
  • Hem sektör hem de işletme olarak büyüme yolunda ilerlemek isteyenler,

Başvuru Şartları Nelerdir?

Bir şirkete (adi şirketler hariç) sahip olan herkes katılabilmektedir. Aynı anda yalnızca 1 Ur-Ge projesine katılınabilmektedir. Bireysel danışmanlık desteği almak için katılımcısı olduğun projede en az bir eğitim veya danışmanlık faaliyetine, en az bir sektörel heyete ve en az bir alım heyetine katılmış olmalısın.

Desteklenen Proje Giderleri

5 yıl boyunca farklı faaliyetlere katılım gösterilebilmektedir ve bakanlık bu projelerin masraflarının %75’ini karşılanmaktadır. Kalan %25 ise projedeki firmalar tarafından bölüşülmektedir. 5 yıl bitince isteğe göre seçilen konularda 3 yıl danışmanlık hizmeti almak mümkündür. Bu hizmete ilişkin ise bakanlık masrafların %70’ini karşılar.