İmalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Nedir?

kocaeli kosgeb danışmanlık

Başlıklar

2020 yılında başlayıp tüm ülkeleri etkisi altına alan Covid-19 virüsü salgını tüm dünya vatandaşlarını derinden etkilemektedir. Ülkemizde de bu virüs dolayısıyla genç, yaşlı ayırt etmeden zor günler geçirilmektedir. Bu pandemi döneminden en çok etkilenenlerden birisi de işletme sahipleri olmuştur. KOSGEB bu dönemde imalat sektöründeki mikro ve küçük ölçekli işletmelere ve bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelerin zarar görmemesi veya yaşadıkları zararı kapatabilmelerine yardımcı olmak amacıyla bu kredi destek programını oluşturmuştur. Bu işletmelerin programdan yararlanabilmeleri için gerekli bazı koşullar vardır. Bu koşullara uygunluk sağladıkları taktirde girişimciler devlet kredi yardımlarından faydalanmak için başvuruda bulunabilirler. 

Programın Amacı Nedir? 

KOSGEB’in oluşturduğu bu programın amacı belirtilen sektörlerdeki yenilikçi, genç mikro ve küçük işletmelerin istihdam seviyelerini koruyabilmek için maddi yönden destek olmaktır. Ayrıca girişimcilerin yükünü hafifleterek aynı manda da iş hacimlerinin de artmasına yardımcı olmaktır.  

Başvuru Şartları Nelerdir? 

KOSGEB desteklerinden yararlanmanın belli başlı şartları vardır. Bu şartların yerine getirilmesi halinde KOSGEB desteklerine başvuruda bulunulabilir ve olumlu sonuçlanması halinde bu desteklerden faydalanabilir. Peki KOSGEB başvuru şartları nelerdir? 

  • Mikro ve küçük ölçekli işletmeler (MKİ’ler) başvurabilecektir. 

İmalat sektöründeki MKİ’ler için: 

  • Yalnızca pandemi öncesinde de faaliyet gösteren işletmeler başvurabilecektir. 
  • 2019 yılına göre 2020 yılında en az %25 gelir kaybı yaşanmış olması gerekmektedir. 
  • 2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı elde edilmiş olmalıdır. 

Bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmeler için: 

  • 2017 ve sonrasında kurulmuş olup, merkez ya da şube adresi itibariyle TEKMER veya TGB’de faaliyet gösteren MKİ’ler. 
  • Kamu tarafından destek verilen Ar-Ge inovasyon projesi tamamlamış olan veya halihazırda sürdürmeye devam eden MKİ’ler. 
  • Patent ve TÜR belgesi almış olan MKİ’ler. 

Bunlar KOSGEB yardımlarına ulaşmak ve girişimcilerin KOSGEB desteklerinden faydalanmasını sağlayacak bazı şartlardır. 

Destek Miktarları Nedir? 

Teminatsız ve faizsiz olacak şekilde; 

– Mikro  işletmeler için: 10.000 X 3 ay =30. 000 TL 

– Küçük  işletmeler için: 25.000 X 3 ay= 75.000 TL 

Yenilikçi genç MKİ’lere 2021 yılında gerçekleşen ve/veya gerçekleşmesi öngörülen teknolojik faaliyetleri için toplam 25.000 TL’ye kadar ilave destek verilecektir. 

Nasıl Başvuru Yapılır? 

Başvuru kriterlerini karşılayan adaylar; www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden online başvuruda bulunabilmektedir.