Yurt Dışı Şirket ve Marka Alım Desteği

YURT DIŞI ŞİRKET VE MARKA ALIM DESTEĞİ

İşletmelerin yurt dışında yerleşik şirket veya markanın mali  ve hukuki olarak alınması desteklenir.


Destek Unsuru: Satın alınan sektör, ülke, yurt dışında yerleşik şirket veya marka odaklı rapor


giderleri ile yurt dışında yerleşik şirket alımlarına yönelik mali ve hukuki danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderleri.


Destek Oranı: %50


Destek Üst Limiti: Şirket alımı için 5.429.000TL, İleri teknoloji ise 13.574.000TL + Faiz desteği.

Marka alımı için 5.429.000TL + Faiz desteği.


Firmalarımızın yurt dışında yerleşik şirketleri satın almaları yoluyla değer zincirlerine eklemlenmelerini sağlamak amacıdır.

İhracatçı firmaların pazara giriş stratejileri ile eylem planlarının oluşturulabilmesi amacıyla satın alınan yurt dışında yerleşik şirket veya marka alımına yönelik mali ve hukuki danışmanlık giderleri Ticaret Bakanlığı tarafından destek sağlanmaktadır

Süre kısıtlaması mevcut değildir harcamalarınız devam ettikçe teşvik almaya devam etme şansınız vardır, herhangi süre kısıtlaması koyulmamıştır. Ticaret Bakanlığı’na yapılacak ön başvuru ile teşvik alıp alamayacağınızı önceden öğrenme durumunuz vardır.

Şahıs şirketleri teşvikten faydalanamamaktadır. Sadece Limited ve Anonim Şirketleri için geçerlidir. Hizmet konusunda uzman kuruluşlar tarafından satın alınması gerekmektedir. Aksi takdirde ön başvuru aşamasında başvuru reddedilmektedir.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Dairesi’ne başvurular yapılmaktadır.

Türk Ticaret Kanununun 124 üncü maddesinde belirtilen kollektif, komandit, anonim, limited ve kooperatif şirketleri ve işbirliği kuruluşu olarak; Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, İhracatçı Birlikleri, Ticaret ve-veya Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Endüstri
Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeler, Sektör Dernekleri ve Kuruluşları, Sektörel
Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ), Ticaret Borsaları, İşveren Sendikaları ile imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatiflerin hepsi başvuru yapabilmektedir.

Detaylı bilgi almak için formu doldurun size ulaşalım.