TKDK IPARD Güneş Enerji Santrali Desteği

TKDK Ipard Güneş Enerji Santrali Desteği

TKDK Güneş Enerji Santrali desteği, yenilenebilir enerji ve tarımda enerji verimliliği konularına odaklanılmasını destekliyor ve teşvik ediyor. Tarımı ve kırsal kalkınmayı destekleyen bir kurum olarak misyonu, Ulusal Kalkınma Stratejisi ve Planında belirlenen amaç ve ilkeler çerçevesinde kırsal kalkınma programlarının etkin bir şekilde uygulanması yoluyla ülke genelinde sürdürülebilir kırsal kalkınmaya katkıda bulunmaktır.


TKDK Güneş Enerjisi Yatırımı Desteklerinden Kimler Faydalanabilir?

Bu desteklerden tüm tüzel ve gerçek kişiler yararlanabilir. TKDK’ya proje sunan ve ihalelere katılanların temel şartları vardır. Tarım ve Hayvancılık üzerine yapılacak yatırımlarda Ulusal Çiftçi Kayıt Sistemine veya Ulusal Hayvan Kayıt Sistemine kayıt olmak, Güneş veya Rüzgar Enerji Santrali desteğinden faydalanmak isteyenlerin ise gerçek veya tüzel kişilik olması şartı vardır. Bu sistemlere kayıtlı olmayan kişilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Öncelikle başvuru yapacak kişilerin vergi sicili olması ve SGK’ya ya da devlete herhangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor. Son ödemeyi TKDK aracılığıyla yaparken, başvuru sahiplerinin yatırımlarını beş yıl boyunca sürdürmeleri ve önemli bir değişiklik olmadığından emin olmaları gerekiyor.

Başvuru sahibi veya kurumsal imza sahibi, başvuru sırasında 65 yaşın üzerinde veya 18 yaşın altında olmamalıdır. Kira süresi en az beş yıl ise yatırımınızı kiralık mülkün tamamlanma tarihine göre yapmanız mantıklıdır.


TKDK Güneş Enerjisi Desteği Ne Zaman Açıklanacak?

IPARD (TKDK) Projesine başvurular her yıl Haziran ayı ile Kasım ayı arasında açılmaktadır.

TKDK’nın online başvuru ekranı her proje alım döneminde yaklaşık bir ay boyunca açık olacaktır. Ancak TKDK projesi oluşturmak için bir ay yeterli değil, çok dikkatli ve detaylı bir hazırlık süreci gerektiriyor. Bu nedenle yatırım fikirlerinizi ertelememek için adımları bir an önce atmalısınız. Bu konuda uzman kadromuz ile projenizi en iyi şekilde hazırlayarak desteklerden faydalanmanızı sağlıyoruz.


TKDK Güneş Enerjisi Desteği İçin Nereye Başvurulur?

TKDK’nın tarımsal çeşitlendirme ve iş geliştirme tedbirlerini içeren başvurular için TKDK internet sitesindeki online başvuru sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Unutmamalısınız ki projenizin profesyonel şekilde hazırlanması, kuruma sunulması ve desteklerden optimum şekilde yararlanmak için danışmanlık hizmeti almak önem arz etmektedir.


TKDK Güneş Enerjisi Desteği Teşvikleri Nelerdir?

Son yıllarda güneş enerjisi üretim sistemlerinin kurulumu ve yenilenebilir enerjinin kullanımı arttı. TKDK güneş enerji santrali desteği ile bundan yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlardan en önemlisi ülkemizin yıl boyunca güneş ışığını en çok alan bölgelerine güneş enerjisi santralleri kurmaktır.

“Tarımsal Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” çerçevesinde yatırımcı firmalardan destek başvurusuna ilişkin kurallar ve IPARD programının kapsamına ilişkin detaylara TKDK IPARD Program Bülteni’nde ulaşılabilir. Ayrıca LEADER yaklaşım tedbirleri çerçevesinde potansiyel başvuru sahiplerine yaklaşmak için gerekli hazırlık çalışmalarının yapılması amacıyla ön çağrılar yapılıyor. Bu çağrılardan  haberdar olmak, açılacak projelere başvuru yapmak ve desteklerden en iyi şekilde faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


TKDK Güneş Enerjisi Desteği Nasıl Alınır?

Başvuru tarihini “Başvuru Duyurusu”ndan kontrol edebilirsiniz. Tebliğde belirtilen teslim tarih ve saatinden sonra yapılan başvurular geçersiz sayılır. Başvuru yapmak isteyenlerin Devlet Uyum Ofisi ile şahsen görüşmesi gerekir. Bu aşamaları profesyonel bir danışman aracılığı ile yapmak yararlanıcı için önemlidir. Usule uygun evrakların hazırlanması, başvurunun doğru şekilde yapılarak sürecin yönetilmesi desteğin onaylanması için önem arz etmektedir.

Başvuruda bir kopya ve bir orijinal olmak üzere iki uygulama paketi oluşturulmalıdır. Başvuru paketi, başvuru sahibinin kendisi veya noter onaylı temsilcisi veya tüzel kişi olması halinde imzaya yetkili kişi tarafından projenin uygulanacağı ilin TKDK il Koordinatörlüğüne temsilci tarafından şahsen başvuru yapılarak götürülür. Bu güneş enerji santrali hibe desteği ve güneş enerji santrali teşvik yardımları ile sizde destek alabilirsiniz.


Tkdk Enerji Destek Ve Teşviklerinden Kimler Faydalanabilir?

Başvuru sahibi kişi veya tüzel kişi adına imza atmaya yetkili kişinin de vasfı, yaşı ve cinsiyeti gibi konularda başvurunun değerlendirme ve onaylanma sürecinde projeye katkı sağlamaktadır.

Başvuru sahiplerinin TKDK tarafından yayınlanan formata uygun bir iş planı sunmaları gerekir. Devlet finansmanından faydalanabilmek için söz konusu proje veya şirkete yönelik bir “destek analizi” hazırlanması gerekir. Bu tür analizin hazırlanması, başvurunun onaylanmasına artı puan kazandıracak her türlü işlemin uygun ve doğru şekilde yapılabilmesi için profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktayız.


TKDK Destekleri Başvuru Danışmanlık Süreci

TKDK, kırsal kalkınma ve tarımsal projeleri finanse ederek bölgesel kalkınmayı hızlandırmayı hedefliyor. Bu destek, çiftçilerin en yeni tarım ekipmanlarına erişmesine, organik tarıma geçmesine ve yenilenebilir enerji projelerinin hayata geçirilmesine olanak sağlıyor.

Ancak TKDK desteğine erişim, detaylı bir başvuru süreci olduğundan ve bu süreçte sorunlar çıkabileceğinden başvuru sahipleri için kafa karıştırıcı olabiliyor. İşte tam bu noktada danışmanlık süreci devreye giriyor.

Uzman ekibimizle başvuru sürecinin her adımında size eşlik edecek, gerekli belgeleri hazırlamanıza yardımcı olacak ve projenizin destek alabilmeniz için mümkün olan en iyi şekilde sunulmasını sağlamaktayız. Tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde TKDK desteklerinden en iyi şekilde faydalanabilir, projenizin hayata geçirilmesinde ek mali destek alabilirsiniz.


Ipard Başvuru Nasıl Yapılır?

IPARD programı kapsamında proje başvurusu yapan adayların, proje başvurularını yatırım yaptıkları ilin TKDK İl Koordinatörlüğüne yapmaları gerekmektedir. Yatırımın yapıldığı il haricinde başka bir il koordinatörlüğünden yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır. Ama dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki, her il de TKDK koordinatörlüğü yoktur, bazı illerimiz bir başka ilin koordinatörlüğüne bağlıdır. Bu nedenle işlemler doğru ilin bağlı olduğu koordinatörlüğe yapılması önem arz etmektedir.

TKDK Merkezine başvuruda bulunduğunuz takdirde başvurunuz kesinlikle kabul edilmez. Ayrıca e-posta, faks, posta veya başka herhangi bir adres yoluyla yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz.

Detaylı bilgi almak için formu doldurun size ulaşalım.